Noclegi w Bieszczadach, domki letniskowe, apartamenty, pokoje, agroturystyka,
Home
 

Apartamenty

Oferujemy noclegi w Bieszczadach nad Soliną w miejscowości Bóbrka nad Zalewem Myczkowieckim. Niedaleko położone są Polańczyk, Ustrzyki Dolne, Lesko, Cisna, Wetlina.

Bóbrka to miejscowość letniskowa leżąca przy głównej drodze 2,5 km od  Soliny. Dodatkowym atutem jest dostęp do mniejszego z jezior bieszczadzkich – zalewu Myczkowieckiego.

Trochę historii.

Pierwsza wzmianka o Bóbrce pochodzi z 1441 r. gdzie wieś występuje jako Bobrka, własność szlachecka  leżąca w dobrach Kmitów Sobieńskich.

Nazwa wskazuje na miejsce gdzie żyją bobry, co jest faktem również dzisiaj. Bobry upodobały sobie szczególnie potok Wołczy, wpadający do zalewu Myczkowieckiego

Do ciekawszych epizodów w dziejach wsi należy fakt, że  w latach 1876 — 88 część wsi zwana Damazówką była własnością Józefa Blizińskiego, komediopisarza. Majątek o pow. 300 morgów, nabył przez małżeństwo z Pelagią z Sokołowksich, i w miejscu przez siebie wybranym wybudował dwór. Tu powstały jego najlepsze komedie „Pan Damazy”, „Rozbitki”. Częstym gościem na dworze był Oskar Kolberg, wielki badacz kultury ludowej Polski, i stąd opis tych stron znajduje się w „Dziełach Wszystkich”.

W Bóbrce umieścił też część fabuły swoich książek „Murdelio”, Opowiadania Nieczui”, „Mąż szalony” Zygmunt Kaczkowski, sławiący historię tych ziem.

Przy drodze do Myczkowiec, poniżej kamieniołomu, eksploatowanego głównie podczas  budowy zapory w Solinie, zachowana została dawna kapliczka z 1 połowy XIX w., gdzie według tradycji zakopano dokumenty pańszczyźniane.

W rejonie kamieniołomu znajdowały się kiedyś źródła siarczkowe, które zanikły w wyniku prac strzałowych.

W miejscu dawnej drewnianej cerkwi stoi kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa,

Godne polecenia:

ścieżka wokół Jeziora Myczkowieckiego, ścieżka z kamieniołomu do Orelca lub przez szczyt Koziniec do Myczkowiec, nad kamieniołomem rezerwat „Koziniec”, dwa oznakowane szlaki rowerowe, ekspozycja miniatur cerkwi w niedalekim Caritasie, zapora w Solinie, zapora w Myczkowcach, i wiele innych…..

Warto tu spędzić urlop. Oto nasza oferta.

SĘKÓWKA

Apartament beżowy z balkonem

Apartament niebieski z balkonem

Apartament zielony delux

Kuchnia ogólnodostępna


Top
Bieszczady Solina noclegi