Galeria
Galeria – Bieszczady Solina co warto zobaczyć.
Bieszczady — niczym magnes, przyciągają wszystkich chcących odpocząć w kontakcie z dziką, nieujarzmioną przyrodą, odetchnąć rześkim, niosącym zapachy kwiatów, drzew i ziemi, powietrzem.
Las, którego wszędzie jest pełno, bo zajmuje ponad 65% powierzchni, to ogromna różnorodność występujących tu 174 gatunków roślin górskich w tym rośliny alpejskie. Bieszczadzki las to również doskonałe warunki dla wielu gatunków zwierząt, których naliczono aż 137 gatunków z czego ponad 65 % stanowią gatunki chronione. Najbardziej znane to oczywiści wilki, niedźwiedzie, rysie, żubry, bobry, wąż Eskulapa i niezliczone ilości owadów.
Warunki ochrony gatunkowej zwierząt i roślin oraz ochrony walorów krajobrazowych są coraz lepsze, dzięki powiększanemu Bieszczadzkiemu Parkowi Narodowemu, Parkom Krajobrazowym Ciśniańsko– Wetlińskiemu i Doliny Sanu oraz licznym rezerwatom przyrody.
Specyficzną cechą bieszczadzkiego krajobrazu jest obniżenie górnej granicy lasu i powstałe dzięki temu połoniny, z których możemy podziwiać przepiękną panoramę bieszczadzkich pasm górskich.
Godne uwagi są wijące się dolinami, kamieniste, tworzące bardzo interesujące przełomy rzeki San, Osława, Solinka, Hoczewka oraz piękne i tajemnicze górskie potoki. Te rzeki i potoki, toczące swoje wody w okresach suszy bardzo leniwie, po opadach deszczu lub w trakcie wiosennych roztopów stają się niezwykle niebezpiecznym żywiołem. Aby zapobiec skutkom gwałtownych przyborów wód a równocześnie wykorzystać wodę do produkcji energii w najczystszej postaci, wybudowano dwie zapory wodne w Myczkowcach i w Solinie. Powstały w ten sposób dwa sztuczne jeziora stanowiące wielką atrakcję turystyczną.
Mówiąc o Bieszczadach nie można pominąć historii tej ziemi i jej mieszkańców. Ślady dawnych wsi w dolinach potoków, zdziczałe sady, zarośnięte olchą miedze, zarośnięte cmentarze, ruiny cerkwi i stojące gdzie niegdzie kapliczki mogą każdego skłonić do refleksji nad przemijaniem, nad marnością dóbr doczesnych, nad „wielką polityką ” która z dnia na dzień potrafi wyrwać człowieka z korzeniami i skazać go na wygnanie i tułaczkę.
Wszystkie wzmiankowane wyżej atrakcje i rozwijająca się dynamicznie baza turystyczna sprawiają, że w Bieszczadach można atrakcyjnie spędzić czas i wypocząć przez cały rok.
POLECAMY:
– Zalew Soliński i zwiedzanie wnętrza zapory w Solinie – największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce o powierzchni 2200 ha. Liczne przystanie wodne z wypożyczalniami sprzętu pływającego, rejsy statkami, spacery i wycieczki rowerowe.
– Zalew Myczkowiecki i Zapora wodna w Myczkowcach
– Miniatury cerkwi bieszczadzkich w Centrum Kultury Ekumenicznej w „Caritasie” w Myczkowcach

– Nieczynny kamieniołom w Bóbrce z którego rozciąga się przepiękny widok na dwa zalewy i panoramę bieszczadzką.
– Cudowne źródełko w Zwierzyniu.
– Kamień Leski w Glinnem
– Synagoga z wystawą twórców bieszczadzkich i Kirkut w Lesku
– Ruiny Zamku Sobień z XV w. (siedziba rodu Kmitów) w Manastercu.
– Szybowiska w Bezmiechowej Górnej oraz w Weremieniu – możliwość lotów szybowcowych i na paralotniach, wspaniałe punkty widokowe
– Bieszczadzki Park Narodowy z połoninami Wetlińską i Caryńską oraz najwyższym szczytem Bieszczadów- Tarnicą.
– Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa w Majdanie koło Cisnej

– Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku ( kamera ), gotycki Zamek i Muzeum Ziemi Sanockiej (jedna z najpiękniejszych kolekcji ikon w Polsce) oraz muzeum dzieł Beksińskiego, – Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych
– Wyciągi narciarskie – Ustrzyki Dolne – Grmadzyń i Kamienna Laworta, Weremień k/Leska, Bystre, Cisna.