Noclegi w Bieszczadach, domki letniskowe, apartamenty, pokoje, agroturystyka,
Home
 

Dom w Rajskiem

Oferujemy dom letniskowy w Bieszczadach w Rajskiem nad Zalewem Solińskim do wyłącznej dyspozycji gości. Duża działka ogrodzona wysokim świerkowym żywopłotem daje przytulne warunki do wypoczynku.

Rajskie położone w rozległej dolinie u ujścia Sanu do Zalewu Solińskiego jest obecnie miejscowością letniskową.

Pierwotnie wieś nazywała się Ralskie, co oznaczało orne pole, i wchodziła w skład latyfundiów Kmitów Sobieńskich, wzmiankowana w dokumentach  już w 1436 roku  i już w 1493 r. posiadała cerkiew parafialną gr.– kat. Pod wezwaniem św. Paraskiewy.

Jeszcze wcześniejsze ślady pobytu człowieka na tym terenie potwierdzają wykopaliska z pogranicza epoki brązu i żelaza tj. z okresu 1000 r. przed n.e.  do 300 r. n.e. Wynika to z faktu, że doliną Sanu prowadził szlak kupiecki.

Tradycje te odnotowane są również w dokumentach z lat 1612–1652 r., gdzie wielokrotnie odnotowywany jest wozak Kopko z Ralskich, który wołami jeździł do Krakowa, Pragi i Norymbergi.

U schyłku ubiegłego wieku zostały tu odkryte złoża ropy naftowej, jeszcze do niedawna częściowo eksploatowane.

Według danych Wojskowego Instytutu Geograficznego w 1938 roku miejscowość Rajskie liczyła 113 domów i zamieszkiwało tu około 800 mieszkańców, głównie Bojków.

Był tu również klasztor zgromadzenia św. Wincentego a Paulo ( Szarytek) mieszczący się w dworze ofiarowanym przez dziedziczkę wioski Urszulę Golejewską.

Po II wojnie w ramach akcji „Wisła” wieś została całkowicie wysiedlona i zniszczona.

W roku 1968  część wsi zalały wody Zalewu Solińskiego a pozostałości cerkwi zostały wysadzone.

Obecnie wieś liczy niespełna 50 stałych mieszkańców ale w sezonie letnim  przebywa tu kilkanaście razy więcej turystów.

W miejscowości i w okolicy intensywnie rozwija się budownictwo rekreacyjne.

 


Top